Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da üniversite okumak için nasıl başvuru yapılır, üniversite başvuru koşulları nelerdir?

Avustralya’nın kendine özgü iklimi, kültürel yapısı, doğal güzellikleri ve yaşam şartları nedeniyle birçok kişi burada yaşamayı ve üniversite okumayı düşünmektedir. Özellikle son yıllarda Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin sayısı da gittikçe artmaktadır. Eğitim alanında oldukça iyi olan Avustralya üniversiteleri yurt dışında eğitim almak isteyenlerin seçenekleri arasına ekleyebileceği bir ülkedir.

Dünyanın en iyi üniversite eğitimi arasında 8. Sırada yer alan Avustralya her yıl birçok yabancı lisans öğrencisine eğitim vermektedir. Burada bulunan üniversiteler dünyanın en iyi 100 üniversitesi içerisinde yer alıyor. Üniversitelerin eğitim kaliteleri devlet tarafından değerlendirildiği için vasat bir üniversite bu ülkede mümkün değil.

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Avustralya’da, üniversite eğitimi almaya gelenler eğitimleri süresince sanki bir tatildeymiş gibi kendini hissedebilir. Her zaman yeni ve farklı aktivitelere katılabilirsiniz. Farklı kültürleri tanıyıp dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

a1

Avustralya Üniversiteleri Başvuru Şartları

Avustralya’daki üniversiteler öğrenci başvurularında her bir üniversite kendi başvuru ve kabul koşullarını oluşturmaktadır. Avustralya’da üniversite okumak isteyenler okumak istediği bölüm ve üniversite başvuru koşularını iyi incelemelidir.

Bütün üniversitelerde aranan temel şartalar ise şunlardır:

  • Aday öğrencilerin belirli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olmaları. Bunu değerlendirmek için bazı üniversiteler TOEFL veya IELTS sınav sonuçlarını dikkate alırken kimi üniversitelerde kendi sınavlarını uygulamaktadır
  • Lise not ortalaması dikkate alınsa da yabancı öğrencilere bu konuda kolaylık sağlanmaktadır.

Avustralya’da üniversite eğitimi okul ve bölüme göre değişiklik gösterse de 3 ile 5 yıl arasında lisans eğitimi sürmektedir. Güney Yarım Küre’de yer alan Avustralya’da üniversite lisans eğitim dönemleri şubat ayında başlamaktadır. Bu yönü ile de ülkemizden farklıdır.

Avustralya’da üniversite okuduktan sonra burada alacağınız diplomalar için YÖK denkliği bulunmaktadır. Burada okuyup mezun olduğunuzda mezuniyetten sonra 1 yıl içerisinde iş bulursanız çalışma ve oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca üniversitede eğitim görürken çalışmak isteyen yabancı öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir.

Avustralya’da üniversite okumak isteyenlerin düşündüğü bir diğer konu ise eğitim maliyetleridir. Burada devlet üniversite eğitimi konusunda teşvik politikaları uyguladığı için üniversite eğitimi ülkemizdeki üniversite eğitim masrafları ile aynı seviyeye gelmektedir. Ayrıca ülkedeki kur farkı dikkate alındığında burada okumak diğer ana dili İngilizce olan üniversitelere göre çok daha avantajlıdır.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu