Kargo Takip – Bir Ağaç Dikildiğinde Soru-Cevap — Navlun

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

[A] Bu kararlar birçok faktöre dayanmaktadır. Bazı faktörler şunlardır: çevresel bir rahatsızlığın meydana geldiği, başarılı bir proje yürütmek için kaynaklara ve yerel ortaklıklara sahip olduğumuz, etki yararı için çok boyutlu bir potansiyel gördüğümüz (doğayı, insanları ve vahşi yaşamı destekleyecek olan gibi) ve bağışçı finansmanını uyumlu hale getirme fırsatımız olduğunda. Projelerimiz, kamu veya özel arazilerde gerçekleşebilir ve tipik olarak en az üç yıllık bir bakım veya koruma planına sahiptir.

[Q] Bize ekipten bahsedin – ağaçları kim dikiyor? Birisi neden karışsın ki?

[A] Ağaçlar, bölgeye ve proje türüne bağlı olarak farklı kişiler tarafından dikilir. Ekipler arasında profesyonel ağaç yetiştiricileri, yerel düzeydeki genel çevre personeli, çiftçiler veya topluluk gönüllüleri yer alabilir. Örneğin, Afrika ve Latin Amerika’nın bazı bölgelerinde yaygın olan tarımsal ormancılık projeleri, genellikle çiftçiler tarafından dikilir çünkü ağaçlar, bölgenin eski haline getirilmesine yardımcı olmak ve/veya ekolojik değer ve sosyal etki sağlamak için tarım arazilerine entegre edilmektedir. ABD’de, yerel koruma kuruluşları ve profesyonel ormancılık personeline sahip USFS ile çalışıyoruz. Sonra, elbette, gönüllü etkinliklerimiz var, böylece herkes yerel topluluk ağaç dikimine katılabilir.

[Q] Yangın yaşayan alanlar daha fazla yıkım yaşama riski taşıyor mu? Bu alanlarda ekim yapmaya devam etmek neden önemlidir?

[A] Ne yazık ki, bir orman yangınından sonra en büyük endişelerden biri erozyondur. Toprak çıplak bırakılırsa, toprağı yerinde tutacak hiçbir şey olmadığı için fırtınalardan daha fazla zarar görebilir. Bölgeyi aşındırabilir ve yokuş aşağı su baskını oluşturabilir, bazen evlere ve diğer altyapıya önemli ölçüde zarar verebilir. Bu aynı zamanda bir sahanın çevresel olarak toparlanması için gereken süreyi daha da uzatır. Diğer bazı olumsuz etkiler arasında biyolojik çeşitlilik kaybı ve istilacı türlerin çoğalması yer alır. Bir zamanlar gelişen bir orman olan şey, bunun yerine sadece daha düşük ekolojik değere sahip çalı bitkileri yetiştirebilirdi. Bu, nihayetinde vahşi yaşamın orada yaşayamayacağı ve manzaranın aksi halde olabileceği kadar karbon tutmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, yalnızca yerel türlerle ve gelecekteki yangınların potansiyelini hesaba katmak için yangında akıllı yöntemlerle ağaç dikmek, peyzajın toparlanmaya başlamasına önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Bu, geri dönen bazı vahşi yaşamla birleştiğinde, nihayetinde orman ekosisteminin ve ilgili çevresel ve iklim etkilerinin yeniden kurulmasına yardımcı olur.

[Q] Sizce ağaçların en büyük faydası nedir?

[A] Asla sadece birini seçemezdim! İnanılmaz derecede önemliler, bu yüzden altı ana sütunumuz var. Altı ana ayağımız Hava, Su, Biyoçeşitlilik, Sosyal Etki, Sağlık ve İklim’dir. Karbon dengeleme girişiminizden bildiğiniz gibi, ağaçlar havadaki CO2, ozon, nitrojen oksitler gibi kirleticileri emer, liste uzayıp gidiyor. Ayrıca su kirliliğini önlerler ve yağmur suyunun tutulmasında ve sel ve toprak kayması gibi doğal afetlerin azaltılmasında kilit rol oynarlar. Çok sayıda türe ev sahipliği yaparlar ve hem yiyecek hem de barınak sağlarlar. Ağaçlar hem tarımda hem de tomrukçulukta (sürdürülebilir bir şekilde) çok sayıda iş yaratır. Bize inanılmaz sağlık yararları sağlıyorlar – doğayla bağlantı kurarken stresi ve kaygıyı azaltıyorlar. Ve tabii ki, sera gazlarını emerek ve depolayarak iklim değişikliğinin etkilerini tersine çevirmeye yardımcı oluyorlar.

Sitemap


Yorum yapın