Kargo Takip – Karbonu Dengelemenin Yollarını Keşfetmek

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

Karbon denkleştirme çok geniş ve incelikli bir konudur, ancak karbon dengeleme kavramı oldukça uzun bir süredir var olmuştur. İşletmelerin önleyemedikleri emisyonları azaltmalarının en etkili yollarından biri olduğu hâlâ genel olarak kabul edilmektedir.

Eko-yolculuk serimizin bu üçüncü blogunda, karbon denkleştirmenin ne olduğu ve nasıl doğrulandığı konusuna daha derin bir dalış yaparak dengelemeyi araştırırken göz önünde bulundurduğumuz yöntemlerden bazılarını keşfediyoruz.

Karbon emisyonlarını nasıl dengelersiniz?

Herkesin bir karbon ayak izi vardır. Bu, eylemlerinizin belirli bir süre boyunca çevreye saldığı net karbon emisyonu miktarıdır. İşletmelerin de bir karbon ayak izi vardır. Şirketler, bu ayak izinin boyutunu azaltmak için genellikle atmosferden CO2 emen projelere yatırım yaparak net karbon emisyonlarını azaltmanın başka yollarını buluyor. Emisyonların bu karşı tepkisine “karbon dengeleme” denir.

Onaylanabilir denkleştirmeler nelerdir ve denkleştirme için gerekli midir?

Karbon kredileri, alıcının kalan karbon dengelemesi sırasında belirli sayıda karbon tonu yaymasını sağlayan onaylanabilir izinlerdir. Karbon kredileri bir meta gibi alınıp satılabilir, bu nedenle doğruluğundan emin olmak için sıkı bir şekilde izlenir ve ölçülür.

Doğru bir hesaplama yönteminiz varsa, sertifikalı karbon krediniz olmasa bile karbon denkleştirmeye katılabilirsiniz. Freight Club, emisyonlarımızı hesaplamak için Sera Gazı (GHG) Protokolü standardını kullanır. Bu, Fortune 500 şirketlerinin %95’i tarafından kullanılan standardın aynısıdır.

Nerede ve nasıl bir etki yarattığımızı kontrol etmemize izin verdiği için karbon kredisi satın almak yerine sera gazı Protokolünü kullanarak emisyonları hesaplamayı seçtik. Bu, yıkıcı 2020 orman yangınlarından sonra Kaliforniya’da ağaç dikme yeteneğimizi sağladı. Belirtilmelidir; ancak denkleştirme onaylı bir kredi değilse, karbon kredisi alıp satamazsınız.

Keşfettiğimiz denkleştirme yöntemleri

Ofset birçok biçimde gelir. Dengeleme tekniklerinin çoğu, atmosferden karbonun emilmesini (ağaç dikmek gibi) veya enerji kaynaklarının temiz enerji ile değiştirilmesini içerir. Her iki eylemin genel net karbon emisyonları birbirini “dengelediğinde”, yayılan karbon “dengelenir”.

Ekibimizin araştırdığı denkleştirme seçeneklerinden bazılarını keşfedelim:

Yenilenebilir enerji denkleştirme

Yenilenebilir enerji denkleştirme, normalde fosil yakıtları yakmak gibi sürdürülemez bir enerji aracı kullanacak topluluklara sürdürülebilir enerji sağlayan yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı içerir. Popüler enerji dengeleme projeleri, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi girişimlerini içerir. Her iki kaynak da atmosfere CO2 salmayan sınırsız kaynaklardır.

orman koruma

Ormanların korunması, ormanlık arazileri sürdürülemez ağaç kesme uygulamalarından, haşere istilasından ve ormansızlaşmaya neden olan diğer olaylardan korur. Ağaçlar karbondioksiti emdiği ve atmosferdeki CO2’yi düzenlediği için ormansızlaşma iklim değişikliğine büyük katkıda bulunuyor. Ormansızlaşma toprak kayması ve sel gibi doğal afetlerin yanı sıra biyolojik çeşitlilik kaybına da neden olabilir.

Orman koruma denkleştirmeleri, bir ormanın korunmasını finanse etmeye dayandığından, denkleştirme finansmanının büyük bir kısmı, tek bir ormanın karbon çıktısını ölçmeye ve değerlendirmeye gider.

Neden ağaç dikmeyi seçtik

Ormanların korunması gibi bir amacı desteklemek bize takas edilebilir bir karbon kredisi verecek olsa da, fonların %100’ünün Kaliforniya’da ağaç dikmesini istedik. Araştırmamıza 2020 yılında başladığımız için Kaliforniya orman yangınlarının yol açtığı tahribatı görmezden gelmek bizim için zordu. Yangında tüketilen milyonlarca dönümlük ormanla, gelecekteki felaketi önleyecek şekilde kaybolan ağaçları ve bitkileri eski haline getirmek için çok iş yapılması gerekiyor. Bu nedenle, ağaç dikme fonlarının bir kısmını bitki örtüsü planlamasına ve ormansızlaşmanın önlenmesine tahsis eden ve etkiyi hesaplamamıza yardımcı olan One Tree Planted ile ortaklık kurduk.

Ofseti nasıl hesapladık

Bu amaca tamamen yatırım yaptığımızdan, sevkiyatlarımızı dengelediğimizden emin olmak için karbonumuzu ölçmenin başka bir yolunu bulmamız gerekiyordu. Sera Gazı Protokolü burada devreye giriyor. Sera Gazı Protokolü, Fortune 500 şirketlerinin %95’i tarafından kullanılan standarttır ve yüksek doğruluk oranıyla bilinir. Bu standardı kullanarak nakliye sırasında salınan karbon miktarını doğru bir şekilde hesapladık ve One Tree Planted ile ortaklaşa bunu dengelemek için gereken ağaç sayısını hesapladık.

Çözüm

İşletmelerin, toplulukların ve bireylerin karbon ayak izlerini dengeleme yoluyla azaltmasının birçok yolu vardır. Ağaç dikmek gibi bu yöntemlerin çoğunun başka çevresel etkileri vardır. Bizim için, ağaç dikerek dengeleme kararımız, Kaliforniya’daki dostlarımıza yardım ederken, biyolojik çeşitliliği eski haline getirmek ve doğal afetleri önlemek gibi birçok ek fayda sağladı.

Sitemap


Yorum yapın