Kargo Takip – Neden Ağaçları Seçtik — Navlun Kulübü

Kargo Takip işlemleri sayesinde kısa sürede kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Kargo sorgula işlemi sonrası kargonuzun ne zaman geleceğini anında öğrenebilirsiniz.

ağaçlar doğanın süper kahramanı. Aylarca sürdürülebilir nakliye çözümlerini araştırdıktan ve çeşitli karbon dengeleme seçeneklerinin faydalarını tarttıktan sonra, ağaçların yarattığı etkinin başka hiçbir şeye benzemediği açıktı. Bu yolculuğa basit ama iddialı bir hedefle çıktık: her sevkiyatı dengelemek. Ancak etkimizin tam etkilerini anlamak için ortaklarımız One Tree Planted ile çalıştıktan sonra, ağaçların gücüyle çok daha fazlasını yapabileceğimizi biliyorduk. Eko-yolculuk serimizin bu son bölümünde, ağaç dikmenin neden hayati olduğu ve karbonu dengelemek için en iyi çözüm olduğu hakkında derinlemesine konuşuyoruz.

Ağaçlarla karbon ofset nakliyesi

Ağaçların havayı ve suyu kirleticilerden temizleme yeteneği, onları sürdürülebilirlik hareketi için hayati kılıyor. Karbon dengeleme nakliyesini sağlamak için ağaçlar dikiyoruz çünkü bunlar doğal CO2 emiciler, CO2’yi soluyor ve oksijeni veriyorlar. Tamamen olgun bir ağaç, her yıl 48 libreye kadar CO2 emebilir. İnanılmaz. Ağaçların hava ve su kaynaklarımızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olan tek kirletici CO2 değildir. Ağaçlar ayrıca azot oksitler, ozon ve karbon monoksit gibi gazları emer ve toz ve duman gibi parçacıkları süpürür.

Ağaçlar – doğanın süper kahramanı

Ağaçlar, vermeye devam eden doğanın armağanıdır. Ağaçların sayısız faydalarını tartışırken nereden başlayacağınızı bilmek zor. One Tree Planted’deki ortaklarımızdan ödünç almak için, ağaçların neden hayati olduğunu açıklayan altı ana sütun vardır.

1) Hava – Sağlıklı ağaçlar, soluduğumuz havayı CO2 de dahil olmak üzere çeşitli kirleticilerden temizleyerek ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltarak karbon yutucu görevi görür.

2) Su – Ağaçlar, yağmur suyunun tutulmasında ve içme suyunun arıtılmasında önemli bir rol oynar. Kök sistemleri suyu kirleticilerden arındırır. Köklerinin emme yetenekleri, sel ve toprak kayması gibi doğal afet riskini de azaltır.

3) Biyoçeşitlilik – Ağaçlar hem yiyecek hem de barınak sağlayan binlerce türün evidir. Tamamen büyümüş ağaçlar ve bol gölge ile dolu olgun ormanlar, ormansızlaşmanın neden olduğu seyrek ormanlardan çok daha fazlasını hayvanlara sunabilir.

4) Sosyal Etki – Sayısız topluluk iş için ağaçlara güveniyor. Tarım ve sürdürülebilir ağaç kesimi gibi endüstriler milyonlarca insanı istihdam eder ve yiyecek ve odun gibi kritik kaynaklar sağlar.

5) Sağlık – Ağaçların sağlığımız üzerinde olağanüstü bir etkisi vardır, stres ve kaygının etkilerini azaltmanın yanı sıra bizi güneş ışınlarından korur.

6) İklim – Ağaçlar, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmada, dünyanın soğumasına yardımcı olmada ve sera gazlarını kamyonlarında depolamada kilit oyunculardır. Ağaçların sıcaklıkları 8°C’ye kadar düşürebileceğini biliyor muydunuz?

Kaliforniya’daki yıkımdan iyileşme

Karbon dengeleme yöntemlerini düşünürken verdiğimiz en büyük karar, ormanları korumak mı yoksa ağaç dikmek mi oldu. Her ikisi de sevkiyatları dengelemek için uygun seçenekler olsa da, araştırmamıza California’nın rekor düzeydeki en yıkıcı orman yangını olayını gördüğü yıl olan 2020’de başlamıştık. Etrafımızda olup bitenlerden etkilenmemek mümkün değildi. Yapılması gereken etki açıktı.

Yangınlarda 3 milyon dönümlük alanın tüketildiği 2020’de ve 1,3 milyon dönümlük alanın yok olduğu 2017’de yaşanan yıkımdan kurtulmayı desteklemek için çabalarımızı Kaliforniya’da yeni ağaçlar dikmeye odaklamaya karar vermiştik. California’yı iyileştirmek önemli bir başarıdır. Yüz milyonlarca ağacın restore edilmesi gerekecek. Hızlı hareket etmeliyiz – toprağı çorak bırakmak, araziyi sel ve toprak kayması gibi daha fazla felakete karşı savunmasız hale getirir. Ortağımız One Tree Planted’ı desteklemek, yeni ağaçların yalnızca dikilmesini değil, özenle dikilmesini de sağlar. Daha fazla felaket riskini azaltmak ve yerel ağaç türlerini öldüren böcek istilasını önlemek için doğru bitki örtüsü planlaması ve kaynak yönetimi gereklidir.

Güncelleme: Aralık 2021

2021’de Kaliforniya’da üç ağaçlandırma projesini (Contra Costa County, Shasta-Trinity Ulusal Ormanı – Hayfork Korucu Bölgesi ve Klamath Ulusal Ormanı – Goosenest Korucu Bölgesi) desteklemenin yanı sıra Freight Club, Güney Karolina, Michigan, Idaho ve Wyoming dahil olmak üzere ABD’deki diğer bölgeler.

Çözüm

Ormansızlaşmanın yaygınlaşmasıyla birlikte ağaçların değeri hiç bu kadar hissedilmemişti. Kuzeybatı Pasifik’te kurulmuş bir kuruluş olarak, çok sayıda ağacın hayatımızda yarattığı farkı görüyor, hissediyor ve kokluyoruz. Doğanın süper kahramanının çevremiz ve topluluklarımız üzerindeki etkisine şaşırmaya ve sevinmeye devam ediyoruz ve ortaklarımız One Tree Planted ile bu yolculuğa devam etmekten heyecan duyuyoruz.

Sitemap


Yorum yapın