Lüksemburg İş İlanları ve Lüksemburg’da Yaşam 2022

Liksemburg'da yaşam nasıl, nasıl iş bulabilirim?

Yaşam standartlarının oldukça yüksek olması ve güçlü ekonomisi ile dikkat çeken Lüksemburg, suç oranının en az olduğu insana ve insan haklarına oldukça önem veren yaşanabilecek ülkelerden birsidir. Lüksemburg’da eğitim ve sağlık hizmetleri en yüksek kalitede verilmektedir. Yaşam standartları oldukça yüksek olan ve az nüfuslu ülkeler içerisinde yer alan Lüksemburg yurtdışında çalışmak isteyenlerin tercih edebileceği ülkelerden birisidir. Lüksemburg iş ilanları nasıl bulunur, hangi meslekler daha kolay iş bulabilir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

Lüksemburg’un Yaşam Koşulları

Ülkede yaşam standardı ve masrafı yüksek olsa da ekonomisinin iyi olması ve hayat şartları kalitesi oldukça yüksektir. Şehir merkezinde yaşam maliyetleri oldukça yüksek olduğu için işçilerin çoğu şehir merkezi dışında yaşamaktadır. Nüfusu artan bir ülke olsa da konut yetersizliği bulunmaktadır. Bu yüzden de kiralar pahalıdır. Şehir dışındaki kiralar merkeze göre daha uygundur.

Eğitim sistemi oldukça iyi olan Lüksemburg’da öğrenciler Almanca, Fransızca ve Lüksemburgca bilerek okullardan mezun olmaktadır. Zorunlu eğitim 4-16 yaş arasındadır. Yükseköğretimde eğitim dili Fransızca, Almanca e İngilizcedir. Devlet okullarına kayıtlar ücretsizidir.

Sağlık hizmetleri herkese açık ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Çalışan kişiler maaşlarının %2,8 ini sağlık hizmetlerine öder. Geliri 11.265 Euro altında olanların vergi ödeme zorunluluğu yoktur.

llll

Lüksemburg’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Lüksemburg’a işçi olarak gitmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında asgari ücret miktarı gelmektedir. Lüksemburg’da asgari ücret 2256 Eurodur.

Lüksemburg’da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Lüksemburg’da en çok para kazandıran meslekler sıralamasında ilk olarak karşımıza doktorluk, diş hekimliği ve avukatlık çıkmaktadır.  Bu mesleklerin ortalama maaşları ise 7.000-10.000 Euro arasındadır. Mühendislikte maaş 5.000-6.000 Euro arasındadır. Veterinerlik, finans danışmanlığı ve hemşirelik mesleklerinde ise maaşlar 4.000-5.000 Euro olarak en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır.

Bunlar dışında; sekreterlik, bankacılık, finansal hizmetler ve idari işler, bilişim teknolojileri ve mutfak bölümü en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır.

Lüksemburg’da İş Bulmak İçin İlan Siteleri

Lüksemburg’da iş bulmak için online platformları kullanabileceğiniz gibi iş bulma bürolarına da gidebilirsiniz. Aşağıda iş ilanlarını takip edebileceğiniz siteler yer almaktadır.

  • en.jobs.lu
  • adecco.lu
  • jobsinluxemburg.eu
  • en.moovijob.com
  • linkedin.com
  • expatica.com/lu/
  • lexgo.lu

Lüksemburg’a İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Lüksemburg’a işçi olarak gitmek orada çalışmak ve çalışma izninin olması için ülkenin üç ana dili olan Fransızca, Almanca ve Lüksemburgcadan en az birinin bilinmesi gerekir. Ülkede her yaş için istihdam düzeyi olsa da en çok 15-64 yaş arasında çalışan nüfus daha fazladır.

Lüksemburg’da iş bulmak için yukarıda saydığım online platformları ziyaret edebilirsiniz. İstihdam büroları, yurt dışına işçi götüren ajanslar ile görüşülebilir. Lüksemburg’da bulunan Ulusal İstihdam Bürosu ‘da iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır. ADEM adı verilen sisteme üye olunduğunda da ülkede ihtiyaç duyulan meslekler ve iş olanakları görülebilmektedir.

 

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu