Virman Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir bankacılık terimi olan virman nedir, nasıl yapılır?

Bankacılık terimleri arasında sık sık karşımıza çıkanlardan bir terimde virmandır. Fransızca ‘virement’ kelimesinden dilimize geçmiş olan virman nedir, nasıl bir işlemdir bunu açıklamaya çalışalım.

Bir kişinin bir banka şubesinde bulunan hesapları arasında yaptığı işleme virman denilmektedir. Burada kişinin aynı banka şubesinde bulunan farklı hesapları arasında para transfer işleminin yapılmasıdır.

Virman ve Havale Farklı İşlemlerdir

Virman en çok havale işlemi ile karıştırılmaktadır. Aslında havale  işlemi birçok kişi tarafından duyulsa da tam anlamı ile manasını bilen yoktur. Havale işlemi aynı banalar arasında gerçekleşen para transfer işlemdir.

İlgili Makaleler

Birde EFT terimi bulunmaktadır. EFT işlemi; farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para aktarımının yapılmasıdır.

Virman ise bütün bunlardan farklı olarak bir kişinin aynı banka şubesinde bulunan hesapları arasında yapılan bir işlemdir.

Örnek vermek gerekirse;

EFT işleminde; A bankasında bulunan bir hesaptan B bankasında bulunan bir hesaba para gönderimi yapılır.

Havale işleminde A bankasındaki bir hesaptan yine A bankasındaki başka bir kişi hesabına yapılan işlemdir.

Virman ise; A bankasının X şubesinde iki hesabı olan bir kişinin bu iki hesap arasında aktarım yapması işlemidir.

Bir bankanın şubesinde hem vadesiz mevduat hesabınız hem de yatırım hesabınız olabilir. Vadesiz mevduat hesabınızdan yatırım hesabınıza para gönderme işlemi yapmanız virman olarak adlandırılır.

Virman Nasıl Yapılır?

Virmanın ne demek olduğunu açıkladıktan sonra virman nasıl yapılır bunun hakkında da bilgiler verelim.

Virman işlemini yapmanın birçok yolu olsa da en kısa sürede ve en hızlı şekilde yapmanın yolu internet bankacılığını kullanmaktır. Günümüzde teknolojinin sunduğu en büyük avantajlardan birisi de banka işlemlerinin kısa sürede yapılabilir olmasıdır. Virman işlemini dilediğini zaman mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

Virman işlemin banka şubesine giderek banka görevlisi ile birlikte de yapabilirsiniz. Ama bankaların çalışma saatleri belirli olduğu için bu süreler içerisinde banka şubelerinden yapmanız gerekir. Birde ATM’ler aracılığı ile de dilediğiniz saatte virman işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Virman işlemi yapılırken herhangi bir ücret kesintisi olmaz. Para gönderme işlemi yaparken kendi hesaplarınız arasında para aktarımı yapacağınız için herhangi bir sıkıntı olmaz. Ama yine de işlem yapacağınız hesaba ve göndereceğiniz miktarın doğru yazılmasına dikkat etmelisiniz. Eğer miktarda veya göndereceğiniz hesapta bir hata yaptıysanız o zaman geri virman işlemi yapabilirsiniz.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu